Info o Karibiku

24. června 2007 v 10:43 |  Piráti z Karibiku
Karibské moře ohraničuje oblouk několika stovek ostrovů,ostrůvků a pobřežních útesů,který se táhne od Floridy v USA až k jihoamerické Venezuele.Tyto ostrovy se od roku 1492 postupně staly koloniemi Španělska,Francie,Velké Británie a Nizozemska.Většinu původních obyvatel skosily nemoci a nyní zde žije rozmanitá směsice lidí afrického,asijského a evropského původu.Běžně se tu vyskytují zemětřesení,hurikány a sopečné erupce.
KRAJINA
Ostrovy karibské oblasti tvoří dvě hlavní horská pásma:Velké Antily,jež jsou součástí řetězcetáhnoucího se od západu na východ,a Malé Antily směřující ze severu na jih.Tato pohoří dnes téměř celá leží pod hladinou Atlantského oceánu a Karibského moře.Nad vodou vyčnívají pouze vrcholky formující ostrovy.
Bahamy-Bahamy jsou nížinné ostrovy tvořené vápencovitou horninou.Jejich břehy lemují korálové útesy,laguny a bažiny porostlé mangovníky.Některé větší ostrovy pokrývají lesy.
Hispaniola-Na ostrově Hispaniola se nacházejí dva státy:Haiti a Dominikánská republika.Mají povětšinou hornatou krajinu s několika sníženinami a úrodnými údolími.
Kuba-Největším ostrovem Velkých Antil je Kuba.Najdete zde rozlehlé nížiny,ale i divoké vysočiny a hory na jihovýchodě.
Malé Antily-Většina těchto sopečných ostrovů je hornatá a členitá.Barbados a Antigua a Barbuda jsou nižší,plošší,s několika vulkanickými kopci.Ostrov Monserrat musel být po sopečných erubcích v roce 1997 evakuován.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Ostrovy Karibiku jsou často obětí hurikánů-mohutných rotijících tropických bouří,jež se sem ženou od Atlantského oceánu mezi květnem a říjnem.Větry,dosahují rychlosti až 250km/h ,ničí vše,co jim stojí v cestě a způsobují rozsáhlé záplavy.Bouře samotné jsou velice rozsáhlé:hurikán může dosáhnout poloměru až 650km od svého klidného centra,jemuž se říká oko.
ZEMĚDĚLSTVÍ A VYUŽITÍ PŮDY
Zemědělství je důležitým zdrojem příjmů-vyváží se více než polovina celkové produkce.Mnohé ostrovy mají vlhkou,úrodnou půdu.Na většině plochy se pěstují tržní plodiny,zejména cukrová třtina,tabák a kávovník.Některé ostrovy závisí výhradně na jedné plodině,třeba pro Dominiku představují banánovníky přes polovinu jejích příjmů.Kuba patří k největším producentům cukru na světě.
CESTOVNÍ RUCH
Turistika v Karibiku vzkvétá a přináší do regionu často více peněz než ostatní hospodářská odvětví.Návštěvníky sem přitahují dlouhé písčité pláže,průzračná teplá voda a příjemné podnebí.Kuba a Dominikámská republika patří k zemím s nejrychleji se rozvíjejícím turistickým ruchem v Severní Americe.Na výstavbu hotelových komplexů,nových silnic a letišť však často doplácí životní prostředí.Navíc místní obyvatelé,pracující v cestovním ruchu,dostávají z peněz,které turistika přináší,jen málo nebo vůbec nic.
HOSPODÁŘSTVÍ
Zpracování potravin,jako je cukrová třtina,vývoz ovoce a textilní průmysl jsou typickým příkladem tradičních odvětví,která zásobují především zahraniční trhy.Kubáncké hospodářství nyní doplácí na léta jejich zanedbávání a embargo uvalené vládou USA.Důležitá je také těžba rud a ropy.Na Jamejce se nacházejí jedny z největších světových ložisek bauxitu.Ropa se těží a spracovává na Trinidadu,Tobagu a Bahamách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama